Skip to main content

Distinguished Alumni Gallery

Inductee Year Induced Inductee Year Induced
Ralph J. Adkins '91 Reverend Donald E. Alford * '88
Walter W. Anderson * '82 Roger A. Bain '08
Louis G. Balbani * '82 Jill E. Barbon '87
Malcolm Sidney Barlow * '84 James G. Barrett * '90
Darlene Bascome Emery '82 Norman Burton Baylis * '85
George T. Beauchamp '84 E. Sheila Berman '85
Alfred G. Best, Jr. '91 Ronald W. Bevan '82
Alva T. Blades * '83 Wilmer Bouchelle * '82
Ronald L. Bowman '82 Donald E. Boyer * '97
Judith Hopkins Briggs '93 Melvina M. Brown '07
Robert B. Brown '82 Wesley R. Bumpers '90
Blaine A. Bunting '94 Jane Disharoon Bunting '98
Donald H. Campbell '94 Phyllis F. Campbell '96
Susan M. Campbell '87 Crawford J. Carroll * '86
Terry D. Cieri '84 Anne E. Clendaniel * '83
Bryan S. Colbourn '82 Glenn R. Coleman, Jr. '82
Richard T. Collins * '82 Cheris D. Congo '99
Helen Lee Connor '05 George Constantinou '86
Walter F. Cooling * '85 Richard S. Cordrey '82
Nina A. Corey '08 Barbara Coulbourn '82
David B. Craig, Jr. '82 Genevieve T. Crampton '95
Carleton E. Creadick * '82 S. Willard Crossan, III '82
Ronald P. Crouch * '83 Arthur J. Curley * '84
Thomas P. DeLucia '83 M. Faye Hall Dempsey '91
Charles H. Dennison * '85 Richard H. Derrickson '89
Chester T. Dickerson * '82 John A. Dillman * '99
Joseph D. DiSabatino * '87 Dorothy G. Downs * '94
Carol M. Drummond '97 Katherine B. Eastburn * '94
Ira T. Ellis * '82 Charles B. Emory '93
Arthur L. Endy, Jr. '84 William S. Farlow * '85
William J. Farrell, II '98 Carolyn J. Fausnaugh '82
Samuel R. Folsom '86 Evern D. Ford '02
William E. Foster* '82 Sheila F. Friedman * '86
Carolyn M. Frost * '89 Richard E. Funke * '91
Vincent A. Gambacorta '87 Patricia F. Genzel '95
Christina M. Goodell '94 John S. Gooding '89
Fred Graef * '83 Clara Graham-Elliott '88
Robbin W. Gray '89 Anthony A. Guthrie '85
Avery W. Hall * '88 Carol A. Haltaman '89
Frank A. Hames * '87 Benjamin F. Harrington, Jr.* '91
Michael J. Harrington '09 E. Thomas Harvey, Jr.* '86
Norman H. Hasson, Jr. '84 Donald L. Henry '83
Curtis J. Hickman '92 Lemuel H. Hickman * '82
Robert E. Hickman * '90 Ralph E. Hicks * '85
Eleanor L. R. Hirons * '87 Fred McWhorter Hirons * '87
J. Wilbur Hirons * '87 William B. Hirons* '82
Hugo A. Immediato, Sr. * '90 Edith N. Incababian * '82
A. Raymond Jackson * '87 Stewart B. Jackson * '87
Truitt W. Jefferson * '00 R. Jeffrey Johnson '92
John Hales Jones '84 Joseph West Jones * '82
Virginia Karablacas '13 Julia Katz '12
Sara Simmers Keller * '82 Harry W. Kelly * '85
Vernon W. Kerr * '82 Jerry King '07
Paul C. King, Jr. '84 James E. Kitchen '82
Joseph F. Kline '88 Alan Cunningham Knight * '83
Francis M. Lally, III '92 William G. Lambden * '95
Nancy Olson Landskroener * '86 Otto Karl Lange * '86
Ronald E. Lankford '85 Francis A. Lazarczyk, Jr. * '83
George N. Leathrum '86 Thomas S. Lodge * '85
Earl H. Loomis '83 Jesse A. Loven * '83
Paul W. Lukens * '82 Donald J. Lynch '82
Marple H. Lynch * '84 William E. Lyons, Sr. '83
John B. Malarkey * '85 Erika Marsillac '15
Francis J. Masley * '10 Gerald T. Mason '83
William H. Master '82 Jacquelyn M. Matthews * '93
Thomas R. McVey * '83 John McVey Mervine '82
David M. Miller '00 John R. Miller * '82
King Barnes Miller * '84 Ralph L. Minker * '82
Abele Minutella * '83 R. Clayton Mitchell, Jr '85
Margaret J. Moore * '94 Larry M. Morris '83
Ronald A. Morris '06 William Orlando Murray* '83
William M. Neighbors* '85 Harry W. Nock * '85
Mark R. Olazagasti '06 Adelaide L. Orsini '82
Harold T. Oswald * '83 William G. Ott * '82
Charles Terry Outten* '83 E. Roy Owens '82
John J. Patterson, III '04 Charles L. Peck, Jr. * '88
Robert Joseph Perrone '90 Warren E. Perry, Sr. * '85
Sally D. Lewis Petze '83 Michelle R. Pinder '96
Stewart E. Poole * '82 Priscilla B. Rakestraw '01
Marcia V. Raniere '82 Kaye Hughes Records '96
Roger R. Reed '05 Laurence H. Rembold * '83
Richard R. Roberts * '83 Adelmo Romagnoli * '83
Rudolph E. Rubini * '88 Henry A. Samsel* '86
Kristine M. Santomauro '11 Dorothy Jones Sapp* '93
James A. Satterfield '89 Ray A. Sayers * '88
Paula S. Kusmer-Schneider '83 Jason Scott '10
James H. Sears * '82 David Serge '13
P. Thomas Simpers, Jr. '92 Richard Sincock * '82
Judy Aherns Smith* '04 Robert G. Smith '87
Catherine M. Sotiridy '92 Terry R. Spence '87
Emidio F. Stellini * '99 Carol J. Stevens '97
Thomas J. Stone '95 William J. Storey * '82
Malcom J. Styer '96 J. Edward Taylor * '85
Robert E. Taylor '02 George E. Thompson * '82
Jean B. Thompson * '83 J. Herbert Tobin * '88
Sherman W. Tribbitt * '82 G. Albert Turner '90
Michelle Lloyd Ulrich-Thomas '87 Harold W. Unruh * '86
Roger E. Vandegrift, II '92 Qahir A. Wahid '11
Michael P. Walsh '84 James Richard Ward * '84
Ellenor Roberts Wharry * '83 James A. Whisman, Jr. '86
Terry L. Wiley '09 Gerald W. Wilgus '84
Rebecca Abel Willey '82 Russell W. Willey * '86
Carlisle M. Williams '93 Thomas G. Wintermantel '01
Elaine G. Woener '86 D. Jeannie Wood '86
Cathy Stauffer Wozniak '12 Carl E. Zlock '85
Charles R. Zucal * '82    
* - Deceased